Gdzie warto się wybrać w podróż po wiedzę w tym roku?

  We wrześniu ma miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń w branży tłumaczeniowe. Konferencja tłumaczy przyciąga tłumy z Polski, ale także z całego świata. Istnieje wiele powodów, dla których warto brać udział w tej, czy podobnej konferencji branżowej dla tłumaczy. Oto kilka z nich:

1.       Rozwój zawodowy: Konferencje branżowe są doskonałym miejscem do poszerzania swojej wiedzy na temat nowych trendów, technologii, narzędzi i strategii w dziedzinie tłumaczeń. W trakcie prezentacji, paneli dyskusyjnych i warsztatów uczestnicy mają możliwość wymiany opinii i doświadczeń odnośnie tego, jakie nowe rozwiązania pojawiają się na danym rynku i jak można je wykorzystać w swojej pracy.

2.       Networking: Konferencje branżowe dają możliwość nawiązania kontaktów z innymi tłumaczami oraz przedstawicielami firm tłumaczeniowych. Dzięki temu można poznać ludzi, którzy pracują w tej samej branży i wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniami. Może to pomóc w owocnej współpracy.

3.       Motywacja: Udział w konferencji branżowej może pomóc w zwiększeniu motywacji i zaangażowania w swoją pracę. Spotkanie się z innymi ludźmi, którzy podzielają pasję do tłumaczeń, może być inspirujące i pomóc w rozwoju własnej kariery.

4.       Dostęp do informacji i materiałów: Podczas konferencji uczestnicy otrzymuję dostęp do materiałów i informacji udostępnianych podczas prezentacji i warsztatów. Często organizatorzy konferencji udostępniają nagrania z prezentacji oraz prezentacje i materiały szkoleniowe, które można później wykorzystać w pracy.

5.       Poprawa umiejętności miękkich: Konferencje branżowe oferują również możliwość poprawy umiejętności miękkich, takich jak umiejętności interpersonalne, negocjacyjne i prezentacyjne. Często są organizowane warsztaty, na których można nauczyć się skutecznego prowadzenia rozmów z klientami, negocjowania stawek oraz prezentowania swojej oferty.

W branży tłumaczeniowej mamy wiele ciekawych konferencji, poniżej kilka z nich:

ELIA (23-24 luty 2023, Włochy, Rzym) – coroczna konferencja organizowana przez European Language Industry Association (ELIA), skupiająca się na najnowszych trendach i wyzwaniach w branży tłumaczeń i lokalizacji.

GALA  (12-15 marzec 2023, Irlandia, Dublin) – coroczna międzynarodowa konferencja dla przedstawicieli branży tłumaczeń i lokalizacji, organizowana przez Globalization and Localization Association jest poświęcona współpracy profesjonalistów pracujących w tych dziedzinach.

Loc. World (6-8 czerwiec 2023)– międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce lokalizacji, tłumaczeń i technologii. W tym roku odbywa w Szwecji, Malmö.

Międzynarodowa konferencja AILA (17-21 lipiec 2023, online, Francja, Lyon)– stowarzyszenie naukowe Association Internationale de Linguistique Appliquée organizuje konferencje naukowe z różnych dziedzin lingwistyki stosowanej. W trakcie tych konferencji prezentowane są najnowsze badania i prace naukowe z różnych dziedzin lingwistyki stosowanej.

Europejska konferencja KTLC (wrzesień 2023) - W ramach konferencji KTLC poruszane są różne tematy związane z branżą tłumaczeń, takie jak tłumaczenie ustne i pisemne, lokalizacja, technologie tłumaczeniowe, języki mniejszościowe, edukacja językowa, a także tematy związane z praktyką zawodową tłumaczy

Coroczna konferencja ATA (5-28 październik 2023) – coroczna konferencja organizowana przez American Translators Association, jedno z największych i najważniejszych wydarzeń dla tłumaczy na świecie.