Który tłumacz jest droższy: tłumacz żywy czy maszynowy?

#ecommerce #esklepy #tłumaczeniadlabiznesu #SKCZ

  Można pomyśleć, że odpowiedź jest oczywista. Tłumaczenia maszynowe są w zasięgu ręki niemal każdego. Ale czy to, co wypluwa online tłumacz może spowodować katastrofę, wycofanie się inwestora, utratę klientów, czy reputacji? Zdecydowanie może. Konsekwencje drogi na skróty bywają nieodwracalne, bo kto nie bierze poważnie takiej kwestii, jak profesjonalne tłumaczenie umowy z zagranicznym kontrahentem, raczej nie zapowiada się na poważnego partnera biznesowego. Konkurencja nie śpi i tylko czeka, aż Ci się podwinie noga. Trendy rynkowe zaś jasno stawiają profesjonalizm na pierwszym miejscu. Zamiast prowadzić sklep internetowy byle jak, wręcz na tzw. "kolanie" uświadom sobie, że jesteśmy tu, niewidzialni, schowani za ekranami naszych komputerów i pracujemy ciężko dniami i nocami, abyś mógł zaistnieć i być widocznym za granicą. My tłumacze. Dlatego wybierz człowieka, wybierz profesjonalnego tłumacza z odpowiednią specjalizacją.

  Jest kilkanaście powodów, dla których warto korzystać z usług profesjonalnego tłumacza zamiast z tłumaczeń maszynowych, a oto te najistotniejsze:

1. Jakość: tłumaczenia maszynowe generują tłumaczenia o wątpliwej jakości, ponieważ są pełne błędów gramatycznych, semantycznych i stylistycznych, często popełniają błędy, co w przypadku tłumaczeń prawniczych, tłumaczeń medycznych czy dokumentów firmowych może mieć poważne konsekwencje. Profesjonalny tłumacz zapewni dokładne i precyzyjne tłumaczenie, które będzie odpowiadać potrzebom i wymaganiom klienta i jest zgodne z kontekstem. Znajomość kultury kraju jest ważna, ponieważ kultura wpływa na sposób, w jaki język jest używany i interpretowany. Zrozumienie kultury może pomóc tłumaczowi w uniknięciu błędów i nieodpowiednich tłumaczeń, takich jak te, które są obraźliwe lub nieodpowiednie dla danej kultury.

Na przykład, niektóre kultury są bardziej formalne i oficjalne w swoim języku niż inne, co może mieć wpływ na wybór słów i styl w tłumaczeniu. Kultury różnią się tradycjami i zwyczajami, które muszą być uwzględnione w tłumaczeniu, aby było ono zrozumiałe.

Wreszcie, znajomość kultury pozwala tłumaczowi na uwzględnienie specyficznych wartości, zwyczajów i obyczajów danej kultury w tłumaczeniu, co pozwala na uzyskanie bardziej zrozumiałego i trafnego tłumaczenia. 

2. Kontekst: Tłumaczenia maszynowe nie są w stanie zrozumieć kontekstu, w jakim zostały użyte oryginalne teksty, co często prowadzi do błędnych i nieodpowiednich tłumaczeń. W tłumaczeniu wykonywanym przez „żywego” tłumacza kluczową rolę odgrywa znajomość kultury kraju, co z kolei pozwala na lepsze zrozumienie kontekstu i umożliwia przedstawienie tłumaczenia w odpowiedniej formie. 

3. Umiejętności językowe: Profesjonalni tłumacze są specjalistami w zakresie językowym i merytorycznym, dlatego posiadają zaawansowane umiejętności językowe, które umożliwiają im tworzenie tłumaczeń o wysokiej jakości. Tłumaczenia maszynowe często nie są w stanie w pełni oddać subtelności językowe, takich jak drobne szczegóły i idiomatyczne wyrażenia

4. Zrozumiałość: Tłumaczenia maszynowe często są trudne do zrozumienia dla osób, które nie znają języka wyjściowego. Profesjonalny tłumacz zapewnia tłumaczenie, które jest zrozumiałe i łatwe do czytania dla odbiorców w języku docelowym. Ponadto tłumaczenia maszynowe są generowane przez algorytmy oparte na danych i statystyce, a nie na zrozumieniu języka i kultury. Dlatego zawierają błędy gramatyczne i stylistyczne, co może utrudniać zrozumienie tłumaczenia.

5. Spersonalizowane usługi: Tłumaczenia maszynowe są jednakowe dla wszystkich i nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Profesjonalny tłumacz jest w stanie zapewnić dopasowanie do sytuacji, potrzeb i oczekiwań klienta. 

  Podsumowując, tłumaczenia maszynowe są stosowane przez wiele biur tłumaczeń, firmy czy jednostki, które prawdopodobnie nie są świadome niedoskonałości, które ze sobą niosą. Wraz z pojawieniem się tłumaczeń maszynowych w Internecie, niestety nawet nie można w 100% polegać na wynikach przeglądarek internetowych, które zawierają rażące błędy językowe. Zważając na konkurencję i silny nacisk na profesjonalizm, szczerze polecam usługi profesjonalisty, co pozwoli zaoszczędzić trochę grosza, ale przede wszystkim wstydu …